Många reaktioner och tankar efter teaterföreställning om Aladdin

teckning_alladin_6teckning_alladin_5teckning_alladin_2teckning_alladin_1Vi har fått fler reaktioner från barn på förskolan Opalen som såg föreställningen Aladdin och den magiska lampan. Någon tyckte Aladdins dans var rolig och tokig. Anden i ringen fick också ros för sin ”jätteroliga dans”. En annan menade att trollkarlen var dum och elak eftersom han ville ta diamanterna från Aladdin. Han ville dessutom ha oljelampan för att han visste att det fanns en ande i den.  Ett barn konstaterade att Aladdin fick ringen av trollkarlen som i själva verket var hans morbror och ytterligare en att Aladdin ville komma ut ur grottan och hem till sin mamma som var hemma och väntade på honom. Sedan blev Aladdin kär i prinsessan och det slutade med att de gifte sig.

DSCN1957Vad hade då barnen önskat sig om de hade fått tag i Aladdins magiska oljelampa?

– Att min syster börjar på min avdelning.

– En klocka.

– Jag vill också ha en klocka. En snabb klocka!

Tid är något som alltid fascinerat människan. Nu fick vi ytterligare en aspekt att reflektera över.

Lena Lindström

Illustrationer: barn på förskolan Opalen

 

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *